ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

Estetik DişHekimliği

ANA SAYFA > Estetik DişHekimliği

Protetik diş tedavisi nedir?


Protetik diş tedavisi bölümünde hastalara porselen, zirkonyum, empress gibi kron kaplamalar yapılmaktadır. Bunun yanında total protezler, parsiyel protezler ve immediate (geçici) protez uygulamaları yapılabilmektedir. İmplant üstü porselen kron kaplama yapılabildiği gibi zirkonyum kaplama da yapılabilmektedir. Böylece çiğneme fonksiyonunun geri kazandırılması, konuşmanın düzeltilmesi ve estetik bir görüntünün sağlanması mümkün olabilmektedir. Gülüş estetiği ve estetik diş hekimliği alanında da protezler yapılmaktadır. Ayrıca tırnak porselen olarak da bilinen lamina porselen kronlar sıklıkla yapılmaktadır.


Dolgu nedir? Hangi dişlere, ne zaman yapılması gerekir?


Dolgu, çürük veya travma sonucu meydana gelen madde kaybının, dişin mevcut durumu da değerlendirilerek uygun dolgu materyaliyle yeniden restore edilmesidir.
Dolgu yapımında amaç, bakterilerin dişe tutunup içine girmeleri ve böylece çürüğün daha da ilerleyerek dişin kaybedilmesini engellemektir. Dolgu için altın, porselen, kompozit rezin (diş renginde dolgu) ve amalgam (gümüş renkli dolgu) materyalleri hastanın ihtiyacına göre kullanılır.

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.