ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

Ortodonti Nedir ?

ANA SAYFA > Ortodonti Nedir ?

Ortodonti; halk arasında çoğunlukla diş teli tedavisi olarak da bilinen, hastaların gerek anatomik gerek fonksiyonel ve özellikle de estetik olarak kaygılarını gidermek amacıyla yapılan bir tedavidir. Ortodonti; diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesini amaçlar. Bu uzmanlık alanı kapanış bozuklukları olan insanlara çözümler sunar.

 

Ortodontik tedaviler günümüzde ortalama 8-9 yaşlarında başlayarak, özellikle 40-50 yaşlarına kadar hastalara sabit ortodontik apareyler yapılarak uygulanabilen bir tedavidir. İleri yaşlarda da ortodontik tedavi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak daha küçük yaşlarda tedavinin uygulanması hastaları tedavinin süresi ve maliyeti açısından da daha olumlu sonuçlar doğurur.

 

Ortodontik tedavinin ergenlik dönemi aşamasında yapılması, kemik gelişimi devam ettiğinden daha hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Bu tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimini yönlendirerek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

 

 Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aletlerin yanı sıra daimi dişlerin yerini korumak ve düzgün konumlanmalarını sağlamak için yer tutucu apareylerin kullanımını içerir. Bu apareylerin kullanım amacı şunlardır:

 

- Kapanış bozukluklarını düzeltilmesi
- Diş çapraşıklıklarını düzeltilmesi
- Diastemaların kapatılması
- Alt ve üst dudakların düzgün hizalaması
- Estetik kaygıların ortadan kaldırılması
- Daha güzel bir gülüş estetiği sağlanması

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.